Dveře, okna

DveřeInteriérové dveře a zárubně hrají významnou roli v jakémkoli prostoru, ať už je to byt nebo kancelář. Svým způsobem představují „vstupní portál“ mezi jednotlivými zónami. Hlavním úkolem dveří je ochránit zóny před nežádoucími rušivými vnějšími vlivy a vytvořit tak pro obyvatele příjemné prostředí. Úloha interiérových dveří však spočívá nejen ve schopnosti rozdělit prostor, dokážou také vytvořit jeho osobitý styl.

Dveře jsou důležíté například z důvodu bezpečnosti, hlučnosti, prašnosti, tepelně izolují. Skládají se z křídla, pantů, kliky a zámku. K uzavírání a uzamknutí slouží řada různých typů zámků. Dále jsou s kováním usazeny na zárubni, která je osazena ve stavebním otvoru.

Dveře se dělí dle způsobu zavírání, počtu křídel a prosklení.

Otevíravé (otočné) dveře, které se otevírají jen jedním směrem, jsou pravé nebo levé (poznáte to když se podíváte na které straně jdou vidět panty).

Dveře které se otevírají na obě strany jsou označovány jako lítačky. Osa otáčení je na boku dveří, osazují se i jako jednokřídlé nebo dvoukřídlé v místech s vysokým pohybem osob.

Posuvné dveře jsou zavěšeny na specíálním ložiskovém pojezdu a zasouvají se buď do vytvořené falešné stěny, nebo vedle stěny.

Skládací dveře které jsou zavěšené v horní liště a skládájí se vedle sebe. Slouží k  rozdělení místností na dvě poloviny.

Shrnovací dveře nemusí být využity pouze v zárubních, pro přechod mezi dvěma místnostmi. Tento typ dveří také najde využití i v jiných odvětvích. Je možné je využít u vestavěných skříní a šaten.

Bezfalcové dveře jsou designovým prvkem v interiéru, kdy je křídlo kompletně vsazeno do obložkové zárubně se skrytými a pohledově neviditelnými závěsy.

Celoskleněné dveře nejedná se o prosklení nýbrž o dveře které jsou z jednoho kusu skla. V dnešní době se hojně užívají do tmavých prostor a jako designový doplněk interiéru.

Dveře kde palubky jsou z obou stran a  vevnitř zatepleny polystyrenem, lze je použít jako dveře venkovní či vchodové.

Podle výplně dveřního křídla rozeznáváme:

  • plné dveře
  • prosklené dveře
  • celoskleněné dveře

DveřePlné interiérové dveře jsou hladké nebo s povrchovou úpravou - kazetové dveře. Interiérové dveře mohou mít různé tvary prosklení: od pravoúhlého s různým zdobným orámováním až po atypické geometrické formy. Lze si rovněž vybrat rozměry prosklení interiérových dveří: od malého okénka až po prosklení vyplňující prakticky celé dveřní křídlo. Rozměry prosklení určují architektonické požadavky a přání zákazníka.

Na trhu interiérových dveří a zárubní je v současnosti celá řada materiálů používaných pro výrobu dveří a zárubní. Každý z nich má své výhody a nedostatky. Použití náhrad přírodního dřeva se v technologii výroby dveří osvědčilo nejen z hlediska levnější výroby, ale i úspěšnosti snah o vyrovnání nedostatků dřeva přírodního materiálu . Díky tomu jsme schopni nabídnout kvalitní a levné dveře.

Pro ty, kteří uvažují o koupi dveří do bytu, do domu nebo do kanceláře, bude jedním z důležitých kroků výběr typu dveří. Při výběru interiérových dveří je nutno vše dobře promyslet, protože interiérové dveře a zárubně nejsou jen tak ledajakým funkčním prvkem místnosti. Je velmi důležité, aby byly spolehlivé a harmonicky doplňovaly celkové vyznění interiéru. Mohou být nenápadné nebo se stát naopak výrazným detailem podtrhujícím vkus majitele. Interiérové dveře musí být navíc snadno ovladatelné a spolehlivé. Proto je třeba postupovat při výběru dveří velmi pečlivě.

Ceny za energie se stále zvyšují, a tak i poslední finanční hýřil začíná přemýšlet, kde a jak ušetřit. Pokud hledá dobře, začne se zajímat o pasivní domy. Pokud hledá ještě lépe, zjistí, že jedním ze základních prvků pasívních domů jsou dobře tepelně izolující okna a dveře.

Okno je výplň stavebního otvoru, který slouží od nejstarších dob až po současnost především k prosvětlování místností a pro přirozený kontakt obyvatel s okolím. Okno se skládá ze skleněné výplně, případně i z rámu, který může být hliníkový, plastový nebo dřevěný, případně kompozit. Obvyklá jsou okna jednoduchá s dvojitým zasklením, u nichž jsou v rámu uloženy 2 vrstvy skleněné výplně spojené rámečkem, mezi nimiž je izolační vrstva inertního plynu, vzduchu, argonu, kryptonu nebo xenonu.

Okno se skládá:

Rám

pevně spojena s objektem – nosná část okna.

Křídlo

Funkční část okna, osazeno kováním a izolačním dvojsklem.

Zasklívací lišta

Slouží k fixaci izolačního dvojskla v okenním křídle, v případě potřeby umožňuje rychlou výměnu poškozeného skla.

Tesnění

Zabraňují proniknutí vlhkosti, prachu i hluku do interiéru.

Izolační dvojsklo

Pevné spojení dvou skel, meziskelní prostor, vymezený distančním rámečkem, je pro zvýšení tepelné izolace vyplněn vzácným plynem.

Nejsme dokonalí, to není nikdo. Vyrábíme okna a dveře pomocí nejmodernějších technologií. Proto naše okna a dveře vydrží mnohem déle, než podobné výrobky z  klasické výroby. Okenní i dveřní profily také stále zdokonalujeme, vylepšujeme jejich technické parametry a vzhled.


Kuchyně  |   Skříně  |   Kanceláře  |   Nábytek  |   Schodiště  |   Dveřě, okna  |   Pergoly  |   Stavební sklo  |   Ornamentní sklo

Ochrana a zpracování osobních údajů

© 2013 Hranol - Ruská 1163/68, Ostrava-Vítkovice, telefon: 595 952 120

  Tento projet je spolufinancován evropským fondem pro regionální rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu.